1. Park Leśników im. Jana Łobodźca, pod Rekowem

Jedziemy z Koszalina do Mostowa,  tam przed mostem skręcamy w kierunku Drzewian i po   minięciu mostku na rzece Mszance skręcamy z szosy w lewo, w kierunku Rekowa. Po około 3 km,  zgodnie z drogowskazem skręcamy w prawo, do leśniczówki  Osetno   i wjeżdżamy na teren parku przez wysoką, drewnianą bramę z nazwą Parku.

Samochód zostawiamy na dużym parkingu, spoglądamy na tablicę z planem najbliższych miejscowości   i przez jeden z kilku mostków    wchodzimy  na rozległy teren  z  panoramą na śliczny,  zadbany park. Od razu widzimy zagrabione ścieżki – oby takie zostały po naszym odjeździe.  Spacerując po kolejnych dróżkach mijamy prawdziwie leśne elementy architektury ogrodowej;  liczne mosteczki zrobione z użyciem okorowanych, powyginanych gałęzi, które same w sobie już są strojne, kilka altan i szałasów z ławkami i stołami do posiedzenia czy schronienia się przed deszczem, miejsce na ognisko z przygotowanym drewnem, nawet kije do pieczenia kiełbasek oraz wielką budowlę przestrzenną, przypominającą ambonę, z której widać park z góry.  Dodatkową atrakcją są strumyczki jak naturalne, małe stawki z kwitnącymi wiosną kosaćcami żółtymi a później- czermienią błotną i siedmiopalecznikiem oraz turzycami, a pod samą leśniczówką jest dość duży staw z zastawką, skąd pewnie woda dostaje się do strumyków.

Warto zwrócić uwagę na kilkuletni, zdrowy dąb szypułkowy, rosnący w przy kamieniu, wewnątrz niskiego płotka. Słowa wyryte na głazie informują, że jest to dąb zwany „papieskim”, bo jest jednym z kilkuset, które wyrosły z żołędzi poświęconych  przez Jana Pawła II w trakcie wizyty delegacji leśników polskich w Watykanie.

Wiele innych atrakcji i ciekawostek czeka nas w tym parku, warto więc go zwiedzić z rodziną i znajomymi, pamiętając, by zachowywać się tam kulturalnie i nie zostawić  niczego, co by źle świadczyło  o naszym tam pobycie.

Liczne tablice, które należy przeczytać, uczą nas wiedzy przyrodniczo-leśnej oraz zachowania się w takim obiekcie.

11 cze 2009 14:06 | Kategorie: -1. Park Leśników pod Rekowem

Komentarze (3) do “1. Park Leśników im. Jana Łobodźca, pod Rekowem”

 1. alkor:

  Pani Grażyno
  Pani programy o walorach przyrodniczych naszego regionu to jest to, wspaniałą sprawa, pamiętam program o rezerwacie rosiczki, z ciekawości byłem tam z rodziną wspaniała sprawa warto jechać i zobaczyć gratuluje pomysłowego programu, teraz dzięki Pani programowi odwiedzę Park Leśników pod Rekowem
  pozdrawiam nauczyciel geografii w II LO KOszalin

 2. grazyna:

  Witam. Bardzo mi miło, że się mogę przydać. Zapraszam. Pozdrawiam.

 3. Andariel:

  Witam Panią serdecznie .Mam 35 lat i jestem fanka Pani programów -pokazuje Pani piekno koszalińskiej ziemi…Oglądamy Pani programy i bardzo często ladujemy w miejscach które Pani pokazuje !Dla mojej rodzinki jest to najlepszy sposób spędzenia wolnego czasu.Gratuluję FANTASTYCZNEGO PROGRAMU -TAK TRZYMAĆ pozdrawiam serdecznie Barbara z rodzinka leczo9@wp.pl

Zostaw komentarz