33. Zielona klasa w Polanowie

ZIELONA KLASA w Polanowie jest częścią budowanego w dalszym ciągu szlaku edukacyjno-turystycznego lub też edukacyjno-relaksacyjnego, w którego skład będzie wchodzić między innymi Czerwony Most i Ścieżka Zdrowia. Początek tego ponad 4-kilometrowego szlaku zaczyna się z pięknego parkingu u podnóża Świętej Góry Polanowskiej. Jednak do Zielonej Klasy można dojść z parkingu tuż za Polanowem w kierunku Miastka.
Pan Jacek Todys – nadleśniczy Nadleśnictwa w Polanowie – z dumą mówił i pokazywał nam dokonania leśników w obrębie swojej firmy. Dzięki tym staraniom po prawej stronie, nieco w głębi lasu, na polanie stoją dwie solidne wiaty z zadaszeniami , stołami i ławami wprost przygotowanymi do wysłuchania ciekawych lekcji o biologii lasu i jego mieszkańców. Miejsce na ognisko umożliwia wspólne przygotowanie posiłku oraz zadzierzgnięcie długoletnich przyjaźni.


Tablice poglądowe pokazują m.in. mieszkańców lasu, tym samym ułatwiając lekcję. Nowoczesne toalety chronią las przed „papierzakami”. Wielkie kosze pozwolą nam zostawić po sobie porządek. Stąd można zejść pochyłą trasą na śliczny mostek przez rzekę Pustynkę. Tam atrakcją mogłaby być restauracja oraz folusz /maszyna do spilśniania/, czyli manufaktura z urządzeniami do wałkowania, gniecenia i zbijania zgrzebnych tkanin, co powodowało ich spilśnianie. Pozostały jednak po nich tylko fragmenty budowli z fundamentami. Gdybyśmy zechcieli przejść szlakiem np. rowerowym dalej, przed następny mostek nad kanałem, niegdyś pozwalającym na skierowanie wody na urządzenia wodnego folusza i dalej – doszlibyśmy do Czerwonego Mostu, a stamtąd do Polanowa. Można też przejść odwrotnie- spod Czerwonego Mostu nad rzeczkę Pustynkę i do Zielonej Klasy. Miłego pobytu!
Pragnę przypomnieć o obowiązku poszanowania wszystkich urządzeń na trasie oraz zachowania czystości i porządku podczas swego pobytu.

20 cze 2012 19:53 | Kategorie: I. A oto ostatnie wpisy, najnowsze

Zostaw komentarz