Ogród botaniczny

Ogród powstaje od 1989 roku. Z założenia miał być w części edukacyjny, czyli dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak się nazywa najbliższy świat roślin, czyli taki, jaki nas otacza.  Dla poznania zjawisk przyrodniczych i ich zrozumienia. Dla ujrzenia roślin, jakimi są. Dla pokochania ich za piękno, dojrzenia tego piękna i uwrażliwienia na piękno!

Głównie jednak ogród został założony z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Rośliny są pogrupowane tak, by łatwiej je było zapamiętać. Wiosną kwitnie wiele roślin, będących w Polsce pod ochroną prawną. Specjalnie dla tego celu posadzono 25 lat temu niewielką buczynę, w której można poznać kilkadziesiąt gatunków roślin  charakterystycznych dla aspektu wiosennego dna lasu bukowego, w znacznej części pod ochrona prawną, bo przecież buczyna pomorska to drzewostan charakterystyczny dla naszego regionu.    Kolejną dużą częścią ogrodu jest wrzosowisko z kilkunastoma kwitnącymi magnoliami, ponad stu odmianami różaneczników, wielu odmianami azalii. Jest kolekcja wrzosów z wrzoścami w domieszce, pierisy, kiścienie a w dopełnieniu rośliny iglaste i piękne krzewy. Latem urody dopełniają hortensje. O atmosferze w  ogrodzie skalnym decydują w znacznej mierze niewielkie stawki, z kolorowymi grzybieniami i rodzimymi gatunkami wodnymi i błotnymi oraz liczne gatunki kwitnące wiosną.

Jesienią ogród płonie ognistymi barwami a kolorowe  liście lecą z drzew wprost do rąk zwiedzających go dzieci.

Przepięknie wygląda ośnieżony ogród a goście nie rozpraszani kolorami i różnorodnością kwiatów patrzą na kształty koron drzew,  ich pnie i konary oraz zauważają liczne rośliny iglaste oraz wiele innych gatunków liściastych, które umykają oczom w innych porach roku. A jak wtedy smakuje herbata przy ognisku!

Przybywający  do ogrodu mogą liczyć na :

1. Prelekcję z przeźroczami pt. Cztery pory roku (na przykładzie ogrodu)

2. Spacer po ogrodzie, by poznać będące tam rośliny (dopasowany do wieku odwiedzających)

3. Zwiedzanie niewielkiej ptaszarni z ptakami ozdobnymi, m.in. są tu strusie australijskie emu, pawie, indyki, perliczki, kurki i kaczuszki.

4. Labirynt, w którym małe dzieci przeżywają przygodę a starsze uczą się zapamiętywania przestrzeni, zakrętów i zakamarków.

5. Ognisko z kiełbaską, bułeczka  i sławna już herbata.

Ogród nie przyjmuje gości indywidualnych!